01-02-2023 00:20

Life Β’ Εθνική Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Στο +5 η Δεξαμενή απο τον δεύτερο Φοίβο, νίκες για Μαγκουφάνα, Αγ. Δημήτριο

Για μία ακόμα αγωνιστική η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης συνεχίζει χωρίς ήττα στη :LIFE Β’ Εθνική Γυναικών. Ταυτόχρονα, η μάχη για την τέταρτη θέση συνεχίζει να φέρνει ανατροπές και νέα δεδομένα.

Τη 15η νίκη της σε ισάριθμους αγώνες σημείωσε η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης που ξεπέρασε και το εμπόδιων των Νέων Βύρωνος. Οι φιλοξενούμενες μπήκαν στο παιχνίδι με το κίνητρο να παραμείνουν στην τετράδα ωστόσο η ομάδα της Έφης Μαρτσουκάκη έφτασε και πάλι σε υψηλή απόδοση. Στην τελική ευθεία των τριών σετ η Δεξαμενή είχε σωστές επιλογές στην επίθεση και κατάφερε να αξιοποιήσει το προβάδισμα της κάτι που οδήγησε στο νικηφόρο 3-0 και μαζί στους 45 βαθμούς.

Σε διαφορά πέντε βαθμών από την κορυφή διατηρήθηκε ο Φοίβος Μελισσίων που επικράτησε με 3-1 του ΑΣ Παπάγου. Η ομάδα του Φοίβου Μελισσίων πραγματοποίησε δύο πολύ καλά σετ στο ξεκίνημα και με διψήφια διαφορά πόντων πήρε προβάδισμα με 2-0 σετ. Η ομάδα του Παπάγου έβγαλε αντίδραση κατακτώντας το επόμενο σετ αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να φύγει με κάποια βαθμό αφού το τελικό 3-1 έδωσε το τρίποντο στις γηπεδούχες.

Νίκησε αλλά έχασε βαθμό η Αθηνά Μαγκουφάνας στην έδρα της Ένωσης Βύρωνα. Οι γηπεδούχες έψαχναν την τέταρτη φετινή του νίκη και κόντρα σε έναν δυνατό αντίπαλο έφτασαν κοντά σε αυτή αφού προηγήθηκαν με 2-1 σετ.

Εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση για την Αθηνά Μαγκουφάνας και με 15-25 στο τέταρτο σετ αλλά και το εμφατικό 6-15 στο τάι μπρέικ ολοκληρώθηκε η ανατροπή. Το 2-3 έδωσε έναν βαθμό στην Ένωση Βύρωνα ενώ η Αθηνά Μαγκουφάνας είδε τη διαφορά από τη δεύτερη θέση να μεγαλώνει στους 9 βαθμούς.Νίκη που τον οδήγησε στην τέταρτη θέση πέτυχε ο Απόλλων Αγίου Δημητρίου επί της Γκράβας. Την ώρα που οι Νέοι Βύρωνος έχαναν έδαφος η ομάδα του Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου κατακτούσε τρεις σημαντικούς βαθμούς που άλλαξαν και πάλι τα δεδομένα στη βαθμολογία.

Η Γκράβα έφτασε κοντά στην κατάκτηση του δεύτερου σετ, το οποίο κρίθηκε στο 26-24, αλλά όχι μόνο οι γηπεδούχες άντεξαν στην πίεση αλλά κατάφεραν να φτάσουν στο 3-0 και να βρεθούν έτσι στους 27 βαθμούς, δύο περισσότερους από τους Νέους Βύρωνος.Κοντά στην τέταρτη θέση συνεχίζει να παραμένει και η ομάδα των Ιώνων.

Η Νέα Μάκρη αποδείχθηκε δύσκολος αντίπαλος για δύο σετ, όταν και το σκορ ήταν 1-1, αλλά οι γηπεδούχες έδειξαν το καλό τους πρόσωπο στη συνέχεια φτάνοντας στο 3-1. Με αυτό το τρίποντο παρέμειναν σε απόσταση τριών βαθμών από τον Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου αλλά και στον έναν με τους Νέους Βύρωνος διατηρώντας τον ανταγωνισμό για την τετράδα στα ύψη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:15η αγωνιστική LIFE Β' Εθνικής Γυναικών

ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" - ΑΣ Παπάγου          3-1 (25-15,25-13,23-25,25-16)

Ένωση Βύρωνα - ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004     2-3 (25-23,23-25,25-17,15-25,6-15

)ΓΣ Απόλλων Αγίου Δημητρίου - ΑΕ Γκράβας        3-0 25-17,26-24,25-20)

ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης - ΑΟ Νέοι Βύρωνος 3-0(25-21,25-17,25-20

)Ίωνες ΑΣΠ - ΕΣ Νέας Μάκρης     3-1(25-19,22-25,25-16,25-15)